10.07.2024 г.

Строителството в статистически данни

Продължава ръстът в строителството у нас и през май 2024 г. с увеличение от 1,1 на сто спрямо предходния месец, по данни на Националния статистически институт (НСИ). Календарно изгладените данни показват увеличение с 4,5 на сто на строителната продукция в сравнение със същия месец на 2023 година. На месечна база през май 2024 г. е отчетено увеличение при специализираните строителни дейности - с 2,6 на сто, при продукцията от сградно строителство - с 0,6 на сто, и при строителството на съоръжения - с 0,1 на сто. На годишна база през май 2024 г. е регистрирано повишение на продукцията при специализираните строителни дейности - с 10,7 на сто, и при строителството на съоръжения - с 3,5 на сто. При продукцията от сградно строителство не се наблюдава изменение.

На този фон, НСИ отчете в края на юни и рекорден ръст от 16% в цените на жилищата в България през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период година по-рано. Спрямо последното тримесечие на 2023 г. ръстът е 7.1%. Анализите за толкова кратки периоди по принцип не са особено надеждни. В случая обаче отбелязваме факта, защото това е най-високото ниво на индекса на жилищните цени (ИЖЦ) от началото на 2022 г., когато НСИ започва да го изчислява на база данни от Агенцията по вписванията (АВ). Освен това няма и подобен тримесечен ръст изобщо през последните осем години, за които има данни на сайта на статистиката. Сходни нива се наблюдават единствено през третото тримесечие на 2022 г., когато жилищният индекс достигна 15.6%. По данни на НСИ цялата 2022 г. е с двуцифрени ръстове на цените на жилищата. През 2023 г. двуцифрени, но с малко над 10%, са само второто и четвъртото тримесечия.

Високи цени и нарастващо търсене

Цените нарастват, но това не спира сделките с имоти. Статистиката отчита 8.7% увеличение в броя на покупко-продажбите на жилища в страната през първото тримесечие на тази година. Отново ръстът е по-голям при сделките с новопостроени жилища (17.9%), докато при тези на стари, т.нар. вторичен пазар, сделките се увеличават с 5.3%.

За сравнение, данните на Агенцията по вписванията показват за периода спад от 1.5% на годишна база, което го прави и седмото тримесечие със спад в сделките с недвижими имоти в страната. АВ обаче отчита на едно покупко-продажби на сгради и тези на поземлени имоти. Статистиката на НСИ е по-релевантна, когато става дума за жилища - отчита данните само за този тип имоти, но излиза със закъснение - в случая данните за първото тримесечие станаха известни в края на второто.

През седмицата Агенцията по вписванията публикува и статистиката за сделките през второто тримесечие (жилища и поземлени имоти). Общо броят на сделките се запазва на нивото от същия период на предишната година, което означава, че дори по техните данни спадът е спрял. Картината по градове обаче е доста противоречива. В София има ръст от 11.9%, а в Бургас - от цели 43%. Във Варна ръстът в броя на сделките е минимален - 4.25%, а в Пловдив, Русе и Стара Загора има леки спадове - съответно от 2%, 0.5% и 3.35%.

Пазарът на жилища расте с 41% в стойност

Пазарът на жилища в България, измерен в стойност, нараства с 41% през първото тримесечие на тази година в сравнение със същия период на миналата, сочат показателите за продажби на жилища на НСИ. Това са индикатори, които допълват данните от индекса за жилищните цени. Базирани са на информация от Агенцията по вписванията и обхващат общия брой и стойност на сделките със жилища - къщи, апартаменти, в това число и луксозни, в които купувачът е домакинство. Даренията и наследствата са изключени като непазарни.

Регистрираният ръст на пазара логично се дължи и на повишаването на жилищните цени и на повечето сделки, но може да е повлиян и от други фактори. Такива например са изсветляването на някои сделки (деклариране на реална цена, а не на данъчна оценка), както и евентуално изместване на покупките към по-големи и по-скъпи жилища.

Показателите потвърждават, че в национален мащаб по-бързо в стойност расте пазарът на новопостроени жилища - с 62% спрямо година по-рано. Покупко-продажбите на старото строителство също нарастват в стойност, но само с 20%. Средната площ на новопостроеното жилище в страната леко намалява - от 106.22 кв.м през януари - март преди година, на 101.65 кв.м сега, сочат данните на НСИ за жилищата, въведени в експлоатация.

Растящи пазари в София, Бургас и Варна

От началото на 2022 г., откакто ползва за източник данни от Агенцията по вписванията, НСИ дава информация за показателите за продажбите на жилища и в шестте най-големи града на страната. На тяхна база през първото тримесечие на годината очаквано в най-добра форма изглежда жилищният пазар в София, който в стойност нараства с близо 60%. Това се случва при почти 25% повече сделки. Индексът на жилищните цени показва увеличение с 18.2% (от НСИ поясняват, че данните от ИЖЦ не са директно съпоставими с тези показатели, защото се изчисляват по различна методология)

Накъде може да продължи строителството в София

Преди дни стана ясно, че огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си през 2025 г. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. В Общия устройствен план (ОУП) тези терени са обозначени с термина "далеко перспективни зони" (ДПЗ) и общата им площ е 66 200 дка. Те са по Южната дъга на Околовръстния път, край селата Лозен, Бистрица, Мало Бучино, Иваняне, както и в северните райони на община София.

Тези терени са основно поляни и гори, включително и черешови градини по пътя за Панчарево. Макар да са висока категория природна и екологична среда за обитаване, те не са атрактивни за големите инвеститори. В тях са разрешени къщи до два етажа, а в имот от един декар може да има до 500 кв.м разгъната застроена площ (РЗП). Допълнително условие е инвеститорите да финансират изграждането на цялата инфраструктура. Разрешение за строеж в такива зони се издава само след одобрение от Столичния общински съвет.