С близо 12% са нараснали цените на имотите в София за година
Реализираните продажби на имоти през първото полугодие на 2024 г. според статистиката на Агенцията по вписванията са 98 178. Сравнено с първите 6 месеца на 2023 г., се забелязва много малък спад в броя сделки, като тогава те са били 98 832.
На какво се дължи покачването на цената:
- Основната причина за увеличението в цената не е липсата на интерес, а ограниченото предлагане на жилищни имоти. Това е и основният двигател за продължаващия ръст в цените на имотите, като в София средната цена на база сключени сделки достига 1700 евро/кв.м. – с близо 12% покачване спрямо година по-рано.
- На фона на оскъдното предлагане през 2023 г. през тази година отново обявените за продажба имоти намаляват – с около 10%, като пазарът основно разчита на новото строителство по отношение на предлагането.
- През последните 10 години именно новите строежи доминират в покупко-продажбите на жилищни имоти. По данни на НСИ всяка година от 2016 г. насам се регистрира ръст в новостроящите се и въведени в експлоатация сгради – от 2161 новопостроени жилищни сгради през 2016 до 5419 през 2023 г. От друга страна, статистиката за първите две тримесечия на 2024 г. показва спад спрямо миналата година – 2065 през първото полугодие на тази година спрямо 2634 сгради през първите 6 м. на миналата година.
Според ежегодния индекс на консултантската компания Knight Frank, който следи 56 национални пазара, това прави България на второ място в света по най-силен ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на тази година. С покачване на цените от 12% за полугодие страната ни отстъпва само на Турция, където цените на жилищата са се покачили с 56% за една година под влиянието на ускорената инфлация там. След изключването ѝ цените на жилищата в Турция всъщност са намалели с 9,9% в реално изражениe.
„Цените на жилищата нараснаха през миналата година на повечето пазари в света. Много пазари страдат от липсата на имоти за продажба и от забавено излизане на пазара на новопостроени жилища, което води до относително стабилно търсене, тласкащо цените до нови върхове“, коментира Лиъм Бейли, глобален ръководител на анализите в Knight Frank.