Негово Величество Диванът
Диванът, както го познаваме днес, е резултат на дълга еволюция, която започва още в древността. Първоначално, мебелите за сядане в древните цивилизации, като Египет и Гърция, са били прости и функционални, състоящи се от пейки и столове. В Древен Рим, мебелите започват да се развиват по-луксозно, включвайки тапицирани кушетки, използвани за легнали трапези (симпозиуми), които могат да се считат за предшественици на съвременния диван.
През Средновековието мебелите в Европа стават по-прости и практични, поради което диваните не получават значително внимание. Въпреки това, през Ренесанса в Италия се забелязва възраждане на интереса към комфорта и лукса. В този период започват да се появяват първите дивани, напомнящи за съвременните, със своите изискани орнаменти и тапицерии. Италианските майстори започват да експериментират с формите и материалите, създавайки дивани с богато украсени дървени рамки и плюшени тъкани.
Истинската трансформация на дивана започва в Османската империя. Този диван е представлявал дълга и ниска мебел, без облегалки, покрита с килими и възглавници, използвана за седене и лежане. Османските дивани са разположени по протежение на стените на стаите, създавайки удобни и просторни пространства за разговори и отдих.
През 17-ти и 18-ти век диваните претърпяват значителни промени в Европа, под влиянието на бароковия и рококо стил. Френските и английските майстори започват да създават дивани с високи облегалки и сложни дърворезби, обличайки ги в пищни дамаски и кадифе. Появяват се нови форми като канапето и шезлонга, които предлагат повече комфорт и елегантност. Диванът става не само мебел, но и символ на социален статус и изтънченост.
През 19-ти век, във Викторианската епоха, диваните стават още по-луксозни и разнообразни. Те са масивни и богато украсени, с дълбоки седалки и сложни тапицерии. Викторианските дивани често са централен елемент в салоните, където се провеждат социални събития и приеми.
С навлизането в 20-ти век, диванът претърпява още една трансформация, насочена към по-минималистичен и функционален дизайн. Модернистите като Льо Корбюзие и Мис ван дер Рое въвеждат нови материали като стомана и кожа, създавайки дивани с изчистени линии и геометрични форми. Съвременните дивани продължават да се развиват, като съчетават иновации в дизайна и технологиите с комфорта и естетиката.
От древните кушетки до съвременните дизайнерски дивани, тази мебел е изминала дълъг път на еволюция. Диванът не е само място за сядане, но и отражение на културните и исторически промени, които са оформили обществото ни. Независимо от стила или епохата, диванът остава символ на комфорт, уют и социално взаимодействие.
Днес диванът е островът на щастие в дома и изборът на тази мебел е ключов, затова трябва да съобразите няколко ключови момента.
Местоположение на дивана в дневната стая
Най-важното нещо, което трябва да съобразите при избора на мястото на дивана в хола е свободното пространство около него. Дали ще го сложите в центъра на стаята, дали ще бъде до стената – важен е просторът и циркулацията на въздуха. Ако имате възможност дори, можете да отдръпнете дивана леко от стената /да не е поставен плътно до нея/. Това ще придаде илюзия за повече място, дълбочина на помещението.
Внимавайте, ако вашата мека мебел ще бъде в центъра на стаята, то гърбът на гарнитурата задължително трябва да бъде тапициран. Какво ще допълни визията на дивана и ще бъде допълнително удобство – декоративни възглавнички. Контрастни или в същите цветове, те ще придадат нужната доза завършек на визията.
Размери на дивана
След като вече сте решили къде ще поставите своя диван в стаята е време на вземете размерите на мястото, на което ще го поставите. Ако то е нестандартно, то може да се насочите за модулни дивани или такива на поръчка с точен размер на клиента. Ако мястото не ви позволява ползването на ъглов диван, то изберете холова гарнитура. Не е желателно да поставяте дивана твърде близо до електрически уреди. Поради прекомерно нагряване може да се предизвика нарушаване на плътността и визията на дамаската, което може да доведе и до по-фрапантни последици.
Цвят на дивана
Може да намерите изключително голямо разнообразие на цветове на дамаски и кожи на мека мебел. Нюанси и палитри, разнообразие на материи и структури на дамаските. Най-популярната тенденция в момента е диванът в хола да бъде като акцент. Тоест е добре да се насочите към цвят, който е интересен, акцентиращ и насочващ вниманието. За диван можете да експериментирате и да избирате смело цветове. Важно е да не прекалявате с разнороднаста на гамата в едната стая. Ако не сте от хората, които биха рискували с цветен диван – то можете да заложите на класическото топло бежаво, сиво, черно, кафяво и др. Внимавайте единствено за правилното съчетаване на отделните цветове един с друг. Може да откриете много информация за това как да използвате различните тонове и нюанси и как да ги комбинирате правилно.
Видове дивани според изработката им
● Пружинен – Навремето всички дивани се изработваха с пружини.
Това обаче не означава, че този пълнеж е отживелица или демоде. Диваните с пружини са сравнително малко по-твърди от другите пълнежи. Пружините могат да бъдат самостоятелни или да са свързани една с друга. Вторият вариант почти не се използва вече, защото е прекалено твърд и неудобен. Самостоятелните пружини са облечени с отделна торбичка всяка, което позволява по-голямо удобство и комфорт по време на ползване. Така всяка пружина поема тежеста от тялото равномерно.
● Полиуретанова пяна / дунапрен/
Това е следващият най-разпространен материал за направата на дивани и мека мебел като цяло. Състои се от много на брой пори, което позволява на въздуха да циркулира, има клетъчна структура. Има висока плътност и еластичност и това му позволява да се запази във времето.
Не попива влага полиуретановата пяна и не задържа миризми, което я прави чудесен избор за пълнеж на вашият диван за дневна. Този материал не задържа и прах, което го прави чудесен избор за хора с алергии.
● Синтетичен пух
Това е влакно, което е направено от силикон и може за броени минути да възстанови първоначалната си форма. Материал, който е наистина качествен и се използва предимно за възглавниците на дивана, подлакътниците и др.
● Дивани с естествен пълнеж
Тук говорим за пълнеж на дивана с гъши пух и цените на подобен тип мека мебел са наистина високи и се правят по поръчка.
Не забравяйте и не правете компромис с удобството на холовата гарнитура. Изборът на мека или твърда седалка е изцяло ваш – по ваши предпочитания. Рискувайте и бъдете смели в избора на цвят на дивана. Акцентирайте, експериментирайте. Представете си един маслено зелен диван с 4 декоративни възглавнички в цвят горчица – не е ли дръзко, модерно и стилно…
Идеалният диван е този, на който ще се почувствате добре. От момента на сядане или полягване на дивана, тялото ви трябва да се чувства комфортно. Бъдете идеалисти и търсете най-доброто в меката мебел.