15.11.2024 г.

Ефективни мерки за топъл дом през зимата и спестяване на разходите за отопление

Зимата не е никак далече и сега е моментът да планираме и организираме дома си така, че да запазим топлината и в студените месеци. А с малко планиране ще можем дори да намалим сметките си за отопление.

По данни на ЕК в Европа между 50 и 125 милиона души не могат да си позволят да поддържат комфортна температура през зимата в домовете си. Неофициално се счита, че домакинствата, които трябва да отделят повече от 10% от дохода си за отопление са енергийно бедни.

И още малко статистика. По данни на Евростат 64% от използваната енергия в домакинствата през 2022 г. е отивала за отопление. Представете си колко голям би бил ефектът върху сметките, ако успеем да намалим разходите си за отопление.

  1. 1.    Изолация – най-ефективният начин за запазване на топлината

Един от основните ефекти на изолацията е подобряването на топлинното усещане, тъй като тя предотвратява загубата на топлина през зимата и прегряването през лятото, което води до по-комфортни температури в помещенията и минимизиране на температурните промени през деня. Изолацията обаче има много други приложения, които я правят един от най-важните елементи в домовете. Например, благодарение на намаляването на резките температурни промени, правилно изолираните жилища по-рядко ще имат проблеми с кондензацията и развитието на мухъл.

 

Има определени зони в дома, които са предразположени към нагряване през лятото и охлаждане през зимата. Ако се справим с изолацията на тези зони, можем да извлечем голяма полза от по-равномерните температури и намаленото потребление на енергия за отопление и охлаждане. Някои от тези области са: външни стени, подове над некондиционирани помещения (като мазета и гаражи) и тавани, където може да се появи мухъл.

 

Други ефекти на изолацията не са свързани с температурата, но са също толкова важни. Например, изолацията може да действа като звукопоглъщател, като по този начин намалява акустичните смущения, като например шума от движението навън или от съседите. В някои случаи изолацията около електрическите компоненти също така намалява опасността от пожар и може да осигури противопожарна защита.

2.    Таймери и термостати

Този тип устройства, независимо дали вградени в самите уреди или поставени допълнително могат да бъдат много полезни при спестяването на топла вода, ток или горива, а от там и за намаляването на сметките за отопление.

Обикновено са необходими около 30 минути, за да могат отоплителните уреди да загреят стаите до комфортни нива и можете да ги настроите да се включват около половин час преди ставане, както и да се изключат малко преди да излезете за работа. Това, обаче е относително и само ще спечелите, ако проучите точното време за затоплянето и охлаждането на дома. Това ще ви позволи значително да редуцирате разходите за отопление.

3.    Радиаторите

Повечето домове в градски условия се отопляват с радиатори. Уверете се, че те работят правилно и че са добре обезвъздушени. Въздушните възглавници в радиаторите могат да намалят рязко тяхната ефективност и да увеличат разходите за отопление ненужно.

Уверете се също така, че нищо не стои на пътя на топлия въздух от радиатора към останалата част на стаята. Често се случва тежки завеси и други мебели да поемат част от излъчваната топлина и по този начин да пречат на топлината да се разпространи в стаята.

4.    Панели за отразяване на топлината от радиаторите

В продължение на предишната точка – можете да монтирате отразяващи топлината панели до радиаторите, като по този начин ще помогнете на топлината да се разпространи равномерно в стаята. Този тип панели ще ви бъдат от особена полза, ако радиатора се намира до не особено добре изолирана стена, която позволява на част от топлината да бъде изведена извън жилището. Ако нямате възможност да се снабдите с подобни панели, вместо тях можете да използвате и обикновено алуминиево фолио, което да поставите на стените до радиатора.

5.    Всеки уред в къщата може да бъде от полза

Ако се огледате внимателно ще забележите, че у дома има още много електроуреди, които отделят топлина. Печки, фурни, ютии, сушилни машини. Използвайте тяхната остатъчна топлина, за да поддържате комфортни температури без допълнителни разходи. Например, можете да оставите фурната отворена след като се сготвили, за да може вече произведената топлина да се разпространи в цялата стая.

Позволете и на слънчевата светлина да влиза свободно и затопля дома като отворите завесите широко сутрин. Затваряйте ги плътно вечер, за да съхраните по-лесно вече произведената топлина.

Тези прости мерки не само ще ви помогнат да си осигурите топъл дом, но и носят сериозен потенциал за спестяване от високите сметки в студените месеци. В най-голяма степен това може да бъде постигнато с качествена топлоизолация.

Ако все още сте в търсене на мечтания дом, в който да внесете уют и топлина – сградите на Стройсити ви очакват. Изолацията със сигурност е отлична.