07.08.2024 г.

Добри съседски взаимоотношения и успешен ремонт – мисия възможна

Лято е и определено е най-използваният сезон за ремонт, все пак българите са нацията в ЕС, която най-често ползва летен отпуск, за да прави ремонт на жилище. Резултатът от ремонтите в повечето случаи е хубаво нещо, но процесът е неприятно занимание както за организаторите, така и за съседите. В тази статия ви представяме няколко идеи, които доказано могат да помогнат за междусъседското добруване и стабилността на личните ви нерви, когато извършвате ремонтни дейности в блок.

Информирайте предварително, че ви предстои извършването на ремонтни дейности

Не костват много усилия да разпечатате едно съобщение, което да залепите на таблото за обяви във входа, с което да кажете на всички съседи, че във вашия апартамент в този период се планират ремонтни дейности и да се извините предварително за причинените неудобства. От една страна ще дадете възможност на хората да се подготвят психически за това, което предстои, а и ще си спестите първоначалната вълна на съседско недоволство, което обичайно се случва във вайбър или фейсбук групата на блока, а после и в лични срещи със съседи. Също така е добра идея да предупредите преките съседи лично. Персоналното отношение обикновено се оценява и омилостивява потърпевшите.

Спазвайте тихите часове

В София, понастоящем действа Наредба № 1 за обществения ред и опазването на общинските имоти на територията на Столична голяма общинаСъгласно нея не бива да се вдига шум (да се организират шумни увеселения, да се извършват ремонти и производствени дейности) по всяко време освен изрично предвиденото в наредбата, а то е:

Не пречете на живущите да извършват ежедневните си дейности

Съобразете спецификите на сградата и се погрижете да не запушвате съседски коли и гаражи, за да разтоварвате материали, когато всички излизат за работа. Не затрупвайте входа на блока с тонове чували и плочки, не блокирайте свободното движение на съседите си, защото със сигурност ще ги изнервите излишно. 

Ползвайте контейнер за строителни отпадъци

Освен че е незаконно да изхвърляте строителни материали и мебели в контейнери предназначени за битови отпадъци, със сигурност ще вбесите не един или двама съседи, ако все пак решите да го направите “тайно”.

Пазете асансьора

Асансьорът е важен елемент от живота на една кооперация, затова с или без ремонт трябва да се използва много внимателно. Не го претоварвайте, а ако е много наложително да го използвате за извозване на чували с отпадъци – погрижете се да го облепите с картони и найлон. Старайте се да го блокирате за максимално кратко малко време, отново в подходящи часови интервали, когато няма голям трафик. Винаги, когато е възможно, използвайте стълбището.

Почиствайте и извън жилището

Общите части са, за да се ползват от всички и никой не е длъжен да живее с новите ви плочки за баня и праха от ремонта. Изисквайте от майсторите си да почистват след себе си, не трупайте боклуци пред вратата и в коридора, не цапайте стълбището и междуетажните площадки. Ако майсторите ви не чистят след себе си, то ангажирайте човек или сами запретнете ръкави.

Когато прави ремонт, човек е изключително уязвим. Още повече, ако ще се проточи известно време. Затова не се ядосвайте, ако някой реши да си набави дневната доза бърз скандал с вас. Извинете се, разкажете как стоят нещата, дайте ориентировъчен срок колко още ще отнеме и не повишавайте тон. Все някога къртач ще забие и от неговия апартамент, и тогава ще имате възможността да се наслаждавате на опитите му да омилостиви вас!